Festiwal Miłośników Koni i Muzyki „Z Kopyta" odbywa się w Gniazdowie od 2015 roku. Pomysł zorganizowania imprezy zrodził się podczas rozmów Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy Jacka Ślęczki z Marcinem Musiałem, właścicielem Rancza Rosochacz, przy okazji oddawania do użytku Międzygminnego szlaku konnego wraz ze zlokalizowanym w Gniazdowie torem T.R.E.C. do uprawiania jeździectwa turystycznego. Tereny w sąsiedztwie toru okazały się świetnym miejscem do organizacji koncertów oraz stworzenia festiwalowego zaplecza. Dodatkowe możliwości stwarza zlokalizowane tuż obok Gminne Centrum Sportu i Rekreacji z pełnowymiarowym trawiastym boiskiem, tartanową bieżnią i zapleczem sanitarnym. Na tym obiekcie organizowane są w ramach festiwalu biegi dla dzieci i młodzieży, międzynarodowa wystawa psów rasowych i inne działania.
I Festiwal „Z Kopyta”
Już pierwsza edycja Festiwalu „Z Kopyta” przyciągnęła wielu miłośników koni, psów, biegania i dobrej muzyki. Na stosunkowo skromnej scenie zaprezentowali się wtedy m.in. Kasia Kowalska, Alicja Boncol, Agnieszka Wajs, Andrzej Poniedzielski, Zbyszek Widuliński i Maciej Cichoń, ShaleyesH, The Blue Cocks, The Missing Part. Jeźdźcy turystyczni rywalizowali w Otwartych Mistrzostwach Śląska T.R.E.C. a dzieci, młodzież i dorośli w biegach na różnych dystansach. Ci ostatni w Biegu „Z Kopyta” na 10 km. Dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony wystawców jak i oglądających, cieszyła się VI Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych. Na torze T.R.E.C. odbyły się pokazy: łucznictwa konnego, dżigitówki, reiningowy i kowbojski. Była też parada samochodów i motocykli oraz wesołe miasteczko i swojskie jadło.
II Festiwal „Z Kopyta”
Druga edycja festiwalu „Z Kopyta”, która odbyła się 3-4 września 2016 r. była jeszcze bardziej okazała. Na festiwalowym terenie stanęła profesjonalna scena. W sobotę publiczność spotkała się z niepowtarzalnym Tomaszem Szwedem, z Gangiem Marcela i Urszulą. Po zakończeniu koncertów można było potańczyć przy muzyce zespołu Live Metro Cover Band. W niedzielę na scenie zaprezentowali się: Mariusz Kalaga, Zespół Niespokojnych Nóg, Marysia Gorajska i Mariusz Kalaga. Niestety, koncert gwiazdy wieczoru – zespołu IRA – nie doszedł do skutku, ze względu na ulewę połączoną z porywistym wiatrem. Woda zalała scenę i aparaturę nagłaśniającą, uniemożliwiając występ. IRA ma zagrać w Gniazdowie podczas trzeciej edycji Festiwalu „Z Kopyta”.
Oprócz koncertów, na przybyłych na festiwal czekało w tym roku wiele atrakcji. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się parada historycznych formacji konnych i pokazy w ich wykonaniu. Imponująco prezentowali się rycerze Husarii Sandomierskiej, którzy dali fantastyczne pokazy zarówno w sobotę jak i w niedzielę. Drugiego dnia zajechali na tor z Danielem Olbrychskim na czele, który występował w roli króla Jana III Sobieskiego. Olbrychski był też współnarratorem pokazu, przytaczał zabawne anegdoty, także z filmowego planu.
Tegoroczne festiwalowe występy zbiegły się z 1050. rocznicą chrztu Polski oraz z 333. rocznicą odsieczy wiedeńskiej a jednym z elementów rekonstrukcyjnych pokazów była inscenizacja chrztu Polski. W pokazach uczestniczyli: drużyna Milites Christi ze Starej Huty, drużyna Drogosława z Koziegłów, ułani z Jurajskiego Szwadronu Kawalerii z Poręby, byli też wczesnośredniowieczni rycerze. Tuning Team Zagłębie zorganizował z kolei zawody off-road z udziałem samochodów, quadów, motocykli.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się Bieg „Z Kopyta” na dystansach 9 km i 5 km. Zjechali nań biegacze nawet z odległych zakątków Polski. Dużą grupę uczestników przyciągnął też nordic walking. Dzieci i młodzież do lat 16 rywalizowali z kolei na tartanowej bieżni stadionu w Gniazdowie.
Tłumnie było przy stanowisku Remigiusza Rączki, który na żywo przygotowywał regionalne potrawy, w których degustacji można było później uczestniczyć. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich toczyły zmagania w konkursie Menu Z Kopyta. Ich smakołyki poszły też po ocenie przez Jury do konsumpcji. Bardzo barwnie i efektownie prezentowali się uczestnicy konkursu na strój country a w VII Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych wzięła udział imponująca ilość czworonogów różnych ras.
III Festiwal „Z Kopyta”
Gwiazdy polskiej sceny, pokazy i zawody w stylu western, indiańską wioskę, międzynarodową wystawę psów rasowych, efektowne zawody agility, wyścigi off-road, paradę jeźdźców i samochodów – to wszystko zobaczyć można było podczas III Festiwalu „Z Kopyta”. Miłośnicy biegania mieli oczywiście, jak co roku, okazję do rywalizacji w Biegu „Z Kopyta”. Odbyły się też zawody nordic walking.
Motywem przewodnim tej edycji Festiwalu był Dziki Zachód. W Gniazdowie gościli m.in. zawodnicy występujący w Polskiej Lidze Western i Rodeo, którzy rywalizowali w Extreme Trail i innych widowiskowych konkurencjach. Pojawił się też zespół Catawba, który stworzył dla najmłodszych indiańską wioskę z różnymi atrakcjami. Odbywały się w niej m.in. gry i zabawy, a także konkursy. Catawba zaprezentowała widowiskowy pokaz taneczny w bajecznie kolorowych indiańskich i kowbojskich strojach. Na torze TREC nie zabrakło z kolei kowbojskich popisów oraz pokazów w stylu western. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na strój w stylu country.
Muzyczną gwiazdą sobotniego wieczoru był zespół IRA, a niedzielnego – Dżem i Natalia Kukulska. W sobotę na scenie zaprezentowali się jeszcze Babsztyl oraz Cezary Makiewicz. W niedzielę wystąpili także Andrzej Rybiński oraz Alicja Boncol i KoAlicja. Konferansjerem Festiwalu był dziennikarz radiowej „Jedynki”, Roman Czejarek.
W 2017 roku wyjątkowo nie dopisała pogoda. Mimo niskiej temperatury i opadów deszczu chętnych do obejrzenia Festiwalu „Z Kopyta” jednak nie brakowało.
IV Festiwal „Z Kopyta”
Czwarta edycja Festiwalu Miłośników Koni i Muzyki „Z Kopyta” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku impreza związana była z obchodami 100-lecia niepodległości państwa polskiego. Stąd też pojawiło się wiele akcentów dotyczących umundurowania, broni czy rekonstrukcyjnych formacji wojskowych. Można je było oglądać m.in. w specjalnie przygotowanej Strefie Historycznej. Na festiwalu gościli z pokazami III Szwadron Kawalerii im. Króla Jana II Sobieskiego i Ochotniczy Szwadron 3. Pułku Ułanów Śląskich.
Bardzo efektownie zaprezentowali się uczestnicy parady, w której wzięli udział m.in.: Grupa Rekonstrukcyjna III Okręgu Policji Państwowej Komisariatu w Radomiu, policjanci konni, rycerze średniowieczni, jeźdźcy turystyczni. Tradycyjnie nie zabrakło też motocykli, zabytkowych samochodów i wojskowych pojazdów. Orszak poprowadził marszałek Józef Piłsudski. W role jednego z legionistów wcielił się Burmistrz Jacek Ślęczka.
Atrakcji w ty roku nie brakowało. W tym roku odbył się w Gniazdowie dwudniowy XVIII Międzynarodowy Turniej Policji Konnej. Miały też miejsce zawody jeździeckie z elementami TREC PTTK. Miłośnicy koni mechanicznych mogli obejrzeć natomiast efektowne zawody off-road, a nawet przejechać się terenowymi samochodami. Dużym zainteresowaniem cieszyła się tradycyjnie Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych.
Tegorocznymi gwiazdami muzycznej sceny byli: Patrycja Markowska, Blue Cafe, Krzysztof Cugowski i Przyjaciele oraz Shakin` Dudi. Wykonawcy zaprezentowali się fantastycznie. Na scenie zaprezentowali się także przedstawiciele muzyki country: dobrzy znajomi festiwalowej publiczności - Tomasz Szwed i Cezary Makiewicz oraz zespoły Lonstar i Monogram. Nie zabrakło także występów młodych wokalistów rozwijających swe umiejętności w Miejskim Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach. Efektowne, taneczne show zaprezentowały z kolei panie z Koziegłowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Podczas festiwalu gościliśmy delegację z zaprzyjaźnionego z Koziegłowami węgierskiego miasta Győrújbarát. Tamtejsi kucharze przygotowali dla wszystkich w sobotę ogromną zapiekankę z wizerunkiem koziegłowskich koziołków. W niedzielę można było z kolei degustować kopytka przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich rywalizujących w konkursie. Później odbył się jeszcze kulinarny pokaz „Kopytkowe szaleństwo”. Tradycyjnie odbył się też konkurs na strój w stylu country, w którym mogli wystąpić zarówno dzieci jak i dorośli. Miłośnicy biegania – zarówno dzieci jak i starsi- rywalizowali w Biegu „Z Kopyta”. W niedzielne popołudnie można się było też wznieść balonem i obejrzeć z pewnej wysokości festiwalowy teren i okolicę.