logo kozieglowy

 

Druga edycja festiwalu „Z Kopyta”, która odbyła się 3-4 września 2016 r. była jeszcze bardziej okazała. Na festiwalowym terenie stanęła profesjonalna scena.

 

W sobotę publiczność spotkała się z niepowtarzalnym Tomaszem Szwedem, z Gangiem Marcela i Urszulą. Po zakończeniu koncertów można było potańczyć przy muzyce zespołu Live Metro Cover Band. W niedzielę na scenie zaprezentowali się: Mariusz Kalaga, Zespół Niespokojnych Nóg, Marysia Gorajska i Mariusz Kalaga. Niestety, koncert gwiazdy wieczoru – zespołu IRA – nie doszedł do skutku, ze względu na ulewę połączoną z porywistym wiatrem. Woda zalała scenę i aparaturę nagłaśniającą, uniemożliwiając występ. IRA ma zagrać w Gniazdowie podczas trzeciej edycji Festiwalu „Z Kopyta”.

 

Oprócz koncertów, na przybyłych na festiwal czekało w tym roku wiele atrakcji. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się parada historycznych formacji konnych i pokazy w ich wykonaniu. Imponująco prezentowali się rycerze Husarii Sandomierskiej, którzy dali fantastyczne pokazy zarówno w sobotę jak i w niedzielę. Drugiego dnia zajechali na tor z Danielem Olbrychskim na czele, który występował w roli króla Jana III Sobieskiego. Olbrychski był też współnarratorem pokazu, przytaczał zabawne anegdoty, także z filmowego planu. Tegoroczne festiwalowe występy zbiegły się z 1050. rocznicą chrztu Polski oraz z 333. rocznicą odsieczy wiedeńskiej a jednym z elementów rekonstrukcyjnych pokazów była inscenizacja chrztu Polski. W pokazach uczestniczyli: drużyna Milites Christi ze Starej Huty, drużyna Drogosława z Koziegłów, ułani z Jurajskiego Szwadronu Kawalerii z Poręby, byli też wczesnośredniowieczni rycerze. Tuning Team Zagłębie zorganizował z kolei w tym roku zawody off-road z udziałem samochodów, quadów, motocykli.

 

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się Bieg „Z Kopyta” na dystansach 9 km i 5 km. Zjechali się nań biegacze nawet z odległych zakątków Polski. Dużą grupę uczestników przyciągnął też nordic walking. Dzieci i młodzież do lat 16 rywalizowali z kolei na tartanowej bieżni stadionu w Gniazdowie. Tłumnie było przy stanowisku Remigiusza Rączki, który na żywo przygotowywał regionalne potrawy, w których degustacji można było później uczestniczyć. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich toczyły zmagania w konkursie Menu Z Kopyta. Ich smakołyki poszły też po ocenie przez Jury do konsumpcji. Bardzo barwnie i efektownie prezentowali się uczestnicy konkursu na strój country a w VII Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych wzięła udział imponująca ilość czworonogów różnych ras.

Czytany 11620 razy

Tomasz Szwed i tańce w stylu country

Pokazy historyczne

Gang Marcela

Biegi dla dzieci i młodzieży

Urszula

MP TREC

Biegi na 10 km i 5 km, nordic walking

Fotografia Marzeny Józefczyk

Konkurs na strój w stylu country