Festiwal Miłośników Koni i Muzyki „Z Kopyta” odbywa się w Gniazdowie od 2015 roku a pomysł zorganizowania imprezy zrodził się przy okazji oddawania do użytku Międzygminnego szlaku konnego wraz ze zlokalizowanym w Gniazdowie torem T.R.E.C. do uprawiania jeździectwa turystycznego. Tereny w sąsiedztwie toru okazały się świetnym miejscem do organizacji koncertów oraz stworzenia festiwalowego zaplecza. Dodatkowe możliwości stwarza zlokalizowane tuż obok Gminne Centrum Sportu i Rekreacji z pełnowymiarowym trawiastym boiskiem, tartanową bieżnią i budynkiem zaplecza. Na tym obiekcie organizowane są w ramach festiwalu biegi dla dzieci i młodzieży, międzynarodowa wystawa psów rasowych, odbywają się piłkarskie mecze.

 

I Festiwal „Z Kopyta”

Już pierwsza edycja Festiwalu „Z Kopyta” przyciągnęła wielu miłośników koni, psów, biegania i dobrej muzyki. Na stosunkowo skromnej scenie zaprezentowali się wtedy m.in. Kasia Kowalska, Alicja Boncol, Agnieszka Wajs, Andrzej Poniedzielski, Zbyszek Widuliński i Maciej Cichoń, ShaleyesH, The Blue Cocks, The Missing Part. Jeźdźcy turystyczni rywalizowali w Otwartych Mistrzostwach Śląska T.R.E.C. a dzieci, młodzież i dorośli w biegach na różnych dystansach. Ci ostatni w Biegu „Z Kopyta” na 10 km. Dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony wystawców jak i oglądających, cieszyła się VI Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych. Na torze T.R.E.C. odbyły się pokazy: łucznictwa konnego, dżigitówki, reiningowy i kowbojski. Była też parada samochodów i motocykli oraz wesołe miasteczko i swojskie jadło.

 

II Festiwal „Z Kopyta”

Druga edycja festiwalu „Z Kopyta”, która odbyła się 3-4 września 2016 r. była jeszcze bardziej okazała. Na festiwalowym terenie stanęła profesjonalna scena. W sobotę publiczność spotkała się z niepowtarzalnym Tomaszem Szwedem, z Gangiem Marcela i Urszulą. Po zakończeniu koncertów można było potańczyć przy muzyce zespołu Live Metro Cover Band. W niedzielę na scenie zaprezentowali się: Mariusz Kalaga, Zespół Niespokojnych Nóg, Marysia Gorajska i Mariusz Kalaga. Niestety, koncert gwiazdy wieczoru – zespołu IRA – nie doszedł do skutku, ze względu na ulewę połączoną z porywistym wiatrem. Woda zalała scenę i aparaturę nagłaśniającą, uniemożliwiając występ. IRA ma zagrać w Gniazdowie podczas trzeciej edycji Festiwalu „Z Kopyta”.

Oprócz koncertów, na przybyłych na festiwal czekało w tym roku wiele atrakcji. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się parada historycznych formacji konnych i pokazy w ich wykonaniu. Imponująco prezentowali się rycerze Husarii Sandomierskiej, którzy dali fantastyczne pokazy zarówno w sobotę jak i w niedzielę. Drugiego dnia zajechali na tor z Danielem Olbrychskim na czele, który występował w roli króla Jana III Sobieskiego. Olbrychski był też współnarratorem pokazu, przytaczał zabawne anegdoty, także z filmowego planu.

Tegoroczne festiwalowe występy zbiegły się z 1050. rocznicą chrztu Polski oraz z 333. rocznicą odsieczy wiedeńskiej a jednym z elementów rekonstrukcyjnych pokazów była inscenizacja chrztu Polski. W pokazach uczestniczyli: drużyna Milites Christi ze Starej Huty, drużyna Drogosława z Koziegłów, ułani z Jurajskiego Szwadronu Kawalerii z Poręby, byli też wczesnośredniowieczni rycerze. Tuning Team Zagłębie zorganizował z kolei zawody off-road z udziałem samochodów, quadów, motocykli.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się Bieg „Z Kopyta” na dystansach 9 km i 5 km. Zjechali nań biegacze nawet z odległych zakątków Polski. Dużą grupę uczestników przyciągnął też nordic walking. Dzieci i młodzież do lat 16 rywalizowali z kolei na tartanowej bieżni stadionu w Gniazdowie.

Tłumnie było przy stanowisku Remigiusza Rączki, który na żywo przygotowywał regionalne potrawy, w których degustacji można było później uczestniczyć. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich toczyły zmagania w konkursie Menu Z Kopyta. Ich smakołyki poszły też po ocenie przez Jury do konsumpcji. Bardzo barwnie i efektownie prezentowali się uczestnicy konkursu na strój country a w VII Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych wzięła udział imponująca ilość czworonogów różnych ras.

 

Festiwal na Facebooku

Jesteśmy też w internecie na Facebooku pod adresami https://www.facebook.com/festiwalzkopyta/ oraz https://www.facebook.com/Festiwal-Mi%C5%82o%C5%9Bnik%C3%B3w-Koni-i-Muzyki-Z-Kopyta-w-Kozieg%C5%82owach-1484131145230902/. Piszcie, publikujcie zdjęcia, filmy z festiwalu.